Dostępność e-usług jest ważna! Wgląd w dwa istotne wydarzenia dotyczące WCAG

Jesteśmy świadkami coraz większej liczby wydarzeń związanych z wymogami WCAG dla stron internetowych. Wydarzenia te są organizowane aby specjaliści z dziedziny tworzenia stron internetowych dowiedzieli się jak ważne jest by strony internetowe były bardziej dostępne.

Kluczowe jest zrozumienie problemu i uświadomienie sobie trudności, z jakimi zmagają się osoby z wadami lub ograniczeniami.

Warto szczególnie wspomnieć o dwóch niedawnych wydarzeniach.

Światowy Dzień Informacji o Dostępności - GAAD - miał miejsce 18 maja 2017 r.,

Wydarzenie koncentrowało się na tworzeniu technologii bardziej dostępnej dla ludzi z różnymi ograniczeniami typu: zaburzenia wzrokowe, ruchowe, poznawcze lub słuchowe. Głównymi zagadnieniami i kwestiami rozważanymi były sposoby i rozwiązania dotyczące projektowania stron internetowych, ich rozwoju oraz użyteczności dla osób walczących z nieprzyjaznymi stronami internetowymi.

Współczesne korzystanie z technologii internetowych jest osadzone w codziennym życiu, ale zazwyczaj korzystanie z funkcji i korzyści internetowych jest skomplikowane dla osób niepełnosprawnych.

Dlatego biorąc pod uwagę doświadczenia testerów i uwagi użytkowników, łatwiej jest stworzyć dostępne witryny umożliwiające prostą obsługę i sprawić, że użytkownicy z pewnymi ograniczeniami, będą w stanie nie tylko przeglądać witryny, ale używać ich takżę w życiu codziennym.

Nasz klient został nagrodzony podczas konferencji WCAG w Polsce.

Miesiąc wcześniej w polskim rządzie miało miejsce inne wydarzenie zatytułowane "Włączenie Cyfrowe. Dostępne e-Usługi 2017".

Uczestnicy konferencji mówili o rozwiązaniach, które sprawią, że e-usługi będą bardziej dostępne.

Coraz więcej stron internetowych dla instytucji publicznych spełnia wymagania WCAG na poziomie AA, ale nadal występuje problem ze spełnieniem standardów dostępności standardowych usług internetowych.

Co roku specjaliści z dedykowanej fundacji w Polsce monitorują standardy korzystania z WCAG dla stron rządowych, sprawdzają strony internetowe, a co więcej, te strony są testowane przez osoby niepełnosprawne, na przykład sprawdzają, jak łatwo jest przeglądać, znaleźć informacje, których szukasz, nawigować w menu czy wypełniać formularz kontaktowy.

Ponadto co roku eksperci WCAG z konferencji przyznają nagordy za najlepsze witryny spełniające wymogi WCAG, które mogą być również najlepszym przykładem przeglądania stron bez problemów.

Miło nam poinformować, że jeden z naszych klientów - Paweł Starościak został nagrodzony za stworzenie najlepszej strony internetowej WCAG dla strony niepublicznej z mniej niż 100 stronami.

Stworzył on swoją stronę www.wcag.pl przy użyciu jednego z szablonów dla WordPress utworzonych przez nasz zespół PixelEmu [motywy i pluginy dla Wordpress] i spełniających kryteria WCAG.

Paweł Starościak jest specjalistą w zakresie korzystania ze standardów WCAG na stronach internetowych i oferuje usługi internetowe związane z witrynami WCAG dla małych firm.

Szablon WCAG wykorzystany w nagrodzonej witrynie to szablon WordPress przeznaczony dla stron dostawców różnego rodzaju usług. Spełnia on normy WCAG. Szablon został przetestowany w testerze WCAG i wciąż jest poprawiany, po sugestiach klientów.

Sprawdź dostępne szablony dla WordPress spełniające kryteria WCAG

Na stronie PixelEmu dostępne są darmowe wtyczki dla WordPress, które również wychodzą naprzeciw wymaganiom WCAG. 

Dowiedz się czym jest WCAG.

Przypominamy, że PixelEmu to siostrzana marka Joomla-Monster - pioniera w kreowaniu szablonów dla Joomla spełniających wymagania dotyczące tworzenia stron internetowych bardziej dostępnymi. Na stronie Joomla-Monster można znaleźć szablony dla Joomla, które również spełniają wymogi WCAG.

Od dawna staramy się współpracować w dziedzinie WCAG z użytkownikami, twórcami stron czy portali. Przy okazji dziękujemy za wkład Stefanowi Wajdzie. Na stronie Joomla.pl oraz Kuźnia dostępnych stron można znaleźć wiele ciekawych artykułów jego autorstwa dotyczących zagadnień dostępnośći e-usług.

Wordpress Themes Deutsch